A munkaalkalmassági vizsgálat célja, hogy kiszűrje és minimalizálja azokat az ártó pszichikai és fizikai tényezőket, amelyek a munkavállaló egészségét, munkavégzése során károsíthatják.
Minden esetben szükséges a belgyógyászati és háziorvosi jellegű jellegű fizikális vizsgálat (egészségügyi előzmények, esetleges tünetek kikérdezése, bőr, nyálkahártyák, mellkas, tüdő, szív, has, mozgásszervek, idegrendszer általános vizsgálata, vérnyomásmérés) és a látásvizsgálat. Ez kiegészülhet a kockázati tényezők alapján laborvizsgálatokkal, EKG-vel, hallásvizsgálattal, légzésfunkcióval, mellkasröntgennel és szemészeti vizsgálattal.
Illetve vannak olyan munkakörök, ahol speciális vizsgálatokra van szükség, például ha valaki olyan vegyi anyagokkal dolgozik, melyek egészségkárosodást, mérgezést okozhatnak és végtermékei vérből vagy vizeletből kimutathatóak. Ilyenek például az ólmot, arzént, higanyt, benzolt tartalmazó vegyületek. Bizonyos biológiai kockázatokkal járó munkakörökben az alkalmassági vizsgálathoz kötelező védőoltások kapcsolódnak, amelyeket megelőző céllal meg kell kapniuk a munkavállalóknak, például az egészségügyben, mezőgazdaságban és szennyvízzel dolgozók esetén.
Az alkalmassági vizsgálatok rendjét a munkavédelem, a foglalkozás-egészségügy és a munkáltató határozza meg az adott munkakörre vonatkozóan.